Niektoré vianočné zvyky sú na celom území Slovenska rovnaké, niektoré sa však od seba líšia od regiónu k regiónu. Viete, čo nesmie na sviatočnom vianočnom stole chýbať a aký význam majú jednotlivé ingrediencie? Dodržiavanie tradícií má najmä kultúrnu hodnotu, ale naši predkovia verili, že vďaka zvykom a tradíciám im nebude chýbať šťastie, zdravie, dostatok úrody a peniaze.
Vianočné tradície na Štedrý deň
Vianoce sú oslavou narodenia Ježiša Krista. Štedrý deň sa oslavuje večer pred jeho príchodom. Na východe tento deň volajú “vilija” alebo “vigilija”, čiže predvečer sviatku. Nie, nie je to len o darčekoch, aj keď sa na nich a z nich tešíme asi najviac. Večera v tento deň pozostáva z viacerých chodov a pokrmov, s ktorými sa bežne počas roka nestretávame, aby si udržali svoje čaro. Počas dňa sa dodržiava prísny pôst, zdržiava sa mäsitých pokrmov. Dosýta sa máme najesť len raz, na večeru, aby sme si ju poriadne užili.
Spestrite si Vianoce nasledujúcimi zvykmi a celý rok bude taký štedrý, ako tento sviatočný večer:
Vianočné stolovanie nie je len o peknom prestieraní, vianočných servítkach a dobrom jedle. Nezabudnite si pod tanier položiť šupinu z kapra, či peniaze. Je to noc zázrakov. Dodržiavajte tento zvyk a peniaze sa vám začnú množiť a stále ich bude dostatok. Šupinu z kapra si po Štedrej večeri vložte do peňaženky, aby v nej bolo stále toľko peňazí, koľko má kapor na tele šupín. Nezabudnite na cesnak. Aby ste počas celého roka boli silní a zdraví. O pevné zdravie pre seba a celú rodinu prosí predsa každý. Nie nadarmo sa hovorí sladký ako med. Ani ten na štedrovečernom stole nesmie chýbať. Milí k sebe máme byť každý deň, nie len pri výnimočných príležitostiach a práve med nám to má pripomínať. Vo väčšine prípadov sa med jedáva spolu s vianočnou oblátkou. Vyberte jedno jablko a priečne ho prekrojte na polovicu. Ak sa po prerezaní ukáže hviezda, čaká vás šťastný rok, ak sa ukáže kríž, hrozí choroba, či smrť. Každý, kto sedí pri stole, by si mal z jablka odhryznúť, aby dal najavo, že mu na kruhu rodiny záleží a že je rád, že je jej súčasťou. Podobne sú na tom vlašské orechy. Ak sa pod škrupinkou objaví pekný zdravý orech, taký bude aj celý rok. Ak sa objaví čierny a zlý, je pravdepodobné, že na vás striehne niečo nepríjemné. Tanier navyše pre náhodného okoloidúceho je symbolom milosrdenstva. Niekto nemusí mať toľko šťastia ako vy. Doprajte požehnané sviatky radosti a pokoja ľuďom okolo seba a ukážte, aké máte veľké srdce. Chlieb sa nikdy nepreje. Keď bude dostatok chleba, nikdy nebudete hladní. Preto by sa mal minimálne krajec ocitnúť aj na vašom vianočnom stole.
Čo na štedrovečernom stole nesmie chýbať?
Základom štedrej večere je ryba, ktorá mala v dávnej histórii aj symbolický význam – šupiny pripomínajúce mince sa odložili do peňaženky, čím sa mala zabezpečiť hojnosť v rodine aj na ďalší rok. V minulosti sa na Slovensku večerali najmä varené či pečené pstruhy a zubáče, postupne ich nahradil obľúbený kapor. Možno vás prekvapí, že dnes už tradičný vyprážaný kapor až taký tradičný vlastne nie je, v slovenských domácnostiach sa začal objavovať relatívne nedávno, v 50. rokoch minulého storočia. Čoraz populárnejší je napríklad aj losos, no sladkovodné ryby na našich sviatočných stoloch bez pochýb stále dominujú. Príprava sa zvykne v každej rodine líšiť, zvyčajne sa však podávajú s majonézovým alebo zemiakovým šalátom s cibuľou, prípadne so zemiakovou kašou.
Viete, čo sú vianočné bobaľky?
Súčasťou večere je nepochybne aj predjedlo v podobe oblátky s medom a cesnakom a štedrák ako symbol hojnosti a štedrosti. Obsahuje totiž všetky ingrediencie, ktoré sa zvyčajne používajú do plniek slovenských koláčov – mak, orechy, lekvár a tvaroh. Na východe Slovenska majú silnú tradíciu zase opekance, v nárečí známe ako bobaľky či pupáčiky. Pripravujú sa z kysnutého cesta, po upečení sa podávajú posypané najčastejšie makom a poliate roztopeným maslom. V niektorých domácnostiach môžete však túto pochúťku nájsť v kombinácii s tvarohom, bryndzou či dokonca kyslou kapustou. Ak si chcete bobaľky pripraviť presne ako naši predkovia, nezabudnite ich jesť spoločne z jednej misy. A dôvod? Rodiny verili, že vďaka tomuto „rituálu“ budú blízki držať pokope aj v ďalšom roku.
Vianočné polievky sa v regiónoch líšia
Polievky na vianočnom stole rozhodne nesmú chýbať ani v súčasnosti, platí však, že čo región, to iný zvyk. V niektorých kútoch Slovenska sa udomácnili polievky zo strukovín (hrachová, fazuľová), ktoré mali opäť symbolizovať hojnosť do nového roka. Tradičná bola aj rybacia alebo mliečna hubová polievka. Tá sa dnes pripravuje zo sušených hríbov a so smotanou, v určitých regiónoch sa do nej pridáva aj klobása. Zaujímavosťou je, že niektoré gazdinky, najmä na Kysuciach, zvykli pripravovať sladkú vianočnú polievku zo sušených sliviek, v iných častiach krajiny však už tento tradičný recept pomaly vymizol.
Kapustnica na Vianoce v každej rodine
Okrem ryby je jedným z najbežnejších vianočných pokrmov aj kapustnica. V niektorých rodinách sa varí buď už na Štedrý deň alebo až na Nový rok. Kapustnicu si rodiny pripravujú po svojom, na západe do nej pridávajú mäso, smotanu či slivky, obyvatelia zo stredného Slovenska okrem toho dávajú do sviatočnej polievky aj kvalitné klobásy. Oravské gazdinky zase pripravujú kapustnicu z údenej ryby, hríbov a zemiakov. Na východe krajiny sa môžete stretnúť s kapustnicou, do ktorej sa pridáva rajčinový pretlak a dokonca aj ryža.
Bez chutných koláčikov to nie je ono
Príjemná vôňa koláčov sa v nejednej domácnosti vznáša minimálne týždeň pred Vianocami. Na sladké dobroty sa tešia veľkí i malí. Bez medovníčkov to nie je ono, ale vianočných receptov je oveľa viac. Vykrajované, zlepované, linecké, medové, orechové a ako sladká bodka vaječný likér, bez ktorého si mnohí nedokážu Vianoce ani len predstaviť.
Každý má rád to svoje, čo mu pripomína Vianoce s rodinou. Manželstvami a rozširovaním rodiny sa vianočné tradície a zvyky menia, prípadne dopĺňajú, no podstata zostáva rovnaká. Vianoce sú sviatky pokoja a mieru a také by mali zostať aj pre nasledujúce generácie.
V každej rodine sa pečú trochu iné koláčiky, ale všetky chutia skvelo. Lebo neodmysliteľne patria k najkrajším sviatkom roka.
Zdieľať