Vianoce nie sú tradičným obdobím len u nás, tieto sviatky oslavuje množstvo národov po celom svete. Budete však poriadne prekvapení, ako veľmi sa môžu zvyky a tradície líšiť od tých našich. Aké sú vianočné tradície vo svete?
Obdobie Vianoc sa ľuďom na Slovensku spája s množstvom sviatočných tradícií a zvykov, na ktoré nedáme ani v 21. storočí dopustiť. V každej domácnosti nechýba vianočný stromček so žiarivou výzdobou, štedrovečerné stoly sú plné tradičných jedál ako kapustnica, ryba či oblátky s medom a cesnakom. Ak by ste vycestovali do zahraničia osláviť najkrajšie sviatky roka, mohlo by vás mnohé prekvapiť.
Japonské Vianoce v znamení KFC
Jednou z najzaujímavejších tradícií počas Vianoc sa môže bez pochýb pochváliť Japonsko. To, čo sa nám bude zdať viac ako absurdné, je v tejto krajine obľúbeným zvykom mnohých rodín už desiatky rokov. Japonci, namiesto toho, aby sviatočnú atmosféru strávili doma v úzkom kruhu rodiny, sa radšej vyberú do známeho reťazca fastfoodov – KFC. Áno, čítate dobre, domáci oslavujú vianočné sviatky vo fastfoode pri tzv. „party vedierku“ s vyprážaným kuracím mäsom, dokonca sú ochotní naň čakať v rade aj niekoľko hodín. Tento zvyk sa ujal v 70. rokoch minulého storočia, kedy americký reťazec na Vianoce vytvoril pre japonský trh masívnu kampaň. Z nej sa na domácich usmievala šťastná americká rodinka, ktorá si užívala sviatky pri spomínanom party vedierku s mäsom.
Vianoce na Kostarike
Exotická Kostarika je známe nielen svojimi prekrásnymi plážami, ale aj tzv. mäsovými tamales, ktoré sú tu symbolom sviatkov už celé stáročia. Pre rodiny ide o špeciálnu udalosť, na ktorú si vyhradia celý víkend. Všetci členovia rodiny sa stretnú v jednej kuchyni a rozdelia si jednotlivé úlohy. Tamales je slaná pochúťka z kukuričného cesta a bravčového či hovädzieho mäsa, zeleniny a rôznych korením. Čo však najviac púta pozornosť je to, že tamales sú zabalené do zelených banánových listov a tak sú aj počas hostiny servírované.
Francúzi jedia na Štedrý deň poleno
Nezvyčajné vianočné tradície však nájdeme aj v Európe. Francúzsko ako krajina gurmánov nenecháva nič na náhodu ani počas sviatkov. Na štedrovečernom stole nechýbajú samé špeciality, domáci si doprajú šampanské a predkrm v podobe kačacej pečene, ustríc či údeného lososa, v rámci hlavného chodu si Francúzi pochutnávajú na pečenej morke s gaštanmi, prípadne na husi. Čo však najviac púta pozornosť, je ich dezert. Ten pripomína poleno. Nejde však o kus dreva, ale o čokoládovú roládu s názvom Bûche de Noël (Vianočné poleno). V minulosti bolo totiž vo Francúzsku zvykom, že pred odchodom na polnočnú omšu členovia rodiny do krbu povkladali drevené polená z nejakého ovocného stromu. Neskôr, keď krby z domov postupne vymizli, sa tento zvyk preniesol do formy sladkého dezertu. Dnes už existuje viacero verzií „polena“, to tradičné je však vyrábané z piškótového cesta a maslovej plnky. Špecialistom na sladké na Vianoce je Provensálsko, v tejto časti Francúzska je totiž zvykom pripraviť až 13 sladkých maškŕt, ktoré symbolizujú Ježiša a 12 apoštolov.
Ako oslavujú Briti?
Briti oslavujú Vianoce inak ako my, ich sviatky oficiálne začínajú 25. decembra, kedy sa rodiny stretávajú pri sviatočnej večeri. Jej základom je plnený moriak, na stole však nechýba ani legendárny anglický puding. V minulosti bol plnený hovädzím mäsom, dnes ho tvorí sladké sušené ovocie, ktoré sa marinuje v kvalitnom brandy s prímesou špeciálneho korenia. Zvykom je, že sa do cesta zamiešava minca, ktorá má priniesť rodine blahobyt.
Vianoce na Islande patria rodine
Počtom obyvateľov malá krajina Island sa môže taktiež pochváliť množstvom zaujímavých vianočných tradícií. Tou hlavnou je, že rodiny sa tu spoločne venujú príprave rôznych vianočných pokrmov. V islandských domácnostiach sú veľmi populárne špeciálne chlebové placky (laufabraud). Na ich výrobe sa podieľa každý člen rodiny, či sú to deti alebo starí rodičia, všetci do surových placiek vyrezávajú rôzne geometrické vzory a obrazce. Takto ozdobené sa potom vypražia na rozpálenom oleji a podávajú k tradičnej štedrovečernej hostine.
Jamajka je plná chuti
Vianoce na Jamajke sú farebné, bohaté a plné chuti. Ostrovania si na Vianoce najskôr doprajú pečenú šunku s ananásom a čerešňami, ďalším chodom je mäso – obľúbené je bravčové, kuracina, ale aj upečený hovädzí chvost. Jamajka je však vo svete známa najmä pre svoj tradičný dezert v podobe ovocnej torty zo sušeného ovocia. Najzaujímavejšia je jeho príprava, ovocie gazdinky namáčajú do červeného vína či rumu, a to dokonca už mesiac pred Vianocami. Vďaka tomu je ovocná torta počas štedrej večere šťavnatá a hlavne nabitá množstvom chuti.
Zdieľať